Wilno 9.11-12.11 2019r.
- 26.05.2021 12:23
- Uczniowie Szkoły w Parowej uczestnikami obchodów niepodległości na Wilnie
W dniu 9 listopada 2019 roku grupa 51 wolontariuszy Fundacji Studio Wschód wyruszyła z Wrocławia na Litwę, aby uczestniczyć w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Naszą szkołę reprezentowali: Pan Zbigniew Wilgan oraz uczniowie: Aneta Sidor, Wiktoria Zbyl i Filip Sygut.
W pierwszym dniu pobytu wolontariusze zwiedzali miejsca związane z życiem i działalnością Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego. Uczniowie, nauczyciele i studenci zobaczyli między innymi Kościół św. Kazimierza w Powiewiórce. „To właśnie w tym kościele zostały ochrzczone wszystkie dzieci Piłsudskich urodzone w znajdującym się w odległości 8 km od tej miejscowości Zułowie”. W 1927 r. staraniem parafian na chórze umieszczona została tablica z napisem: „Kościół Sorokpolski, miejsce chrztu Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wodza Narodu, od synów tej ziemi”. Od 1995 roku w nawie drewnianego kościółka można oglądać umieszczoną w specjalnej gablocie chrzcielnicę, w której 15 grudnia 1867 roku chrzczony był Józef Piłsudski. Jej renowacji dokonali litewscy restauratorzy na zamówienie Ambasady RP w Wilnie, na koszt Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tuż obok jest eksponowana oprawiona kopia wpisu do ksiąg metrykalnych, potwierdzająca akt chrztu przyszłego Naczelnika Państwa Polskiego – Józefa Klemensa Piłsudskiego”. Kolejnym punktem poznawania historii naszej ojczyzny była Kolebka Marszałka Józefa Piłsudskiego- Zułów, w tym miejscu, jako czwarte dziecko urodził się Józef Klemens. Niestety „dwór rozległy, z wysokim dachem, strzechą kryty” spłonął w lipcu 1875 r. Na dawnych fundamentach dworku w dniu 10 października 1937 r. w miejscu urodzin (w ich 70 rocznicę) posadzono w obecności prezydenta Rzeczypospolitej – Ignacego Mościckiego i Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej „dąb pamięci” jako symbol wieczności w miejscu kołyski pierwszego Marszałka Odrodzonej Polski Józefa Piłsudskiego”. Wolontariusze przed pomnikiem, przed dębem oraz w Alei Pamięci Narodowej odpalili białoczerwone światełka pamięci. Na zakończenie pierwszego dni pobytu na Wileńszczyźnie uczniowie udali się na cmentarz w Bujwidzach, gdzie na mogile rodziców Ks. Kard. Henryka Gulbinowicza odpalili symboliczne światełko pamięci dla Polaków, których prochy spoczywają w tej ziemi.
Drugi dzień pobytu na Litwie upłynął pod znakiem XXV Sztafety Niepodległości, która w tym roku wiodła od Lwowa do Wilna. Wolontariusze z Dolnego Śląska pokonali 22 km odcinek na trasie Zułów- Niemenczyn. Dolnoślązacy swoją część sztafety rozpoczęli od uroczystej odprawy, o godz. 5:15, pod Dębem Marszałka, podczas której do umiłowania i wierności Rzeczpospolitej zachęcał młodzież ks. Dariusz Stańczyk, inicjator Sztafety Niepodległości. O godz. 12:00 dolnoślązacy wspólnie z harcerzami z Polski i Litwy wbiegli na Cmentarz Na Rossie, niosąc ze sobą 123 m biało- czerwoną flagę. Następnie wolontariusze Fundacji Studio Wschód odpalili, na Cmentarzu Wojskowym, przywiezione z ojczyzny znicze i złożyli wiązanki przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Serca zabiły szybciej, łzy spływały po nie jednym policzku, kiedy uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Wolontariusze Fundacji Studio Wschód na ręcę Ks. Dariusza Stańczyka, inicjatora Sztafety Niepodległości, przekazali ikonę Matki Boskiej. Ikonę wykonała mieszkanka Jugowa- pani Sandra Fidurska.
Na zakończenie pobytu na Litwie wolontariusze z Dolnego Śląska zwiedzili Wilno. Uczniowie zobaczyli między innymi: Ostrą Bramę ze słynącym z cudów i łask obrazem Matki Miłosierdzia, Kościół św. Michała Archanioła, Kościół św. Piotra i Pawła, Bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława, Uniwersytet Wileński, Pałac Prezydencki, Cerkiew św. Ducha, Świątynię romantyzmu- Celę Konrada oraz Pomnik Adama Mickiewicza.
Dzień 11 listopada na Rossie jest szczególny. Każdy uczestnik uroczystości czuje, ten niedający opisać się słowami, szczególny klimat polskości i wielkiego patriotyzmu. Wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” dziękują Fundacji Studio Wschód za możliwość uczestniczenia w uroczystościach, które na zawsze zostaną już w ich pamięci.
Anna Sygut
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły
Galeria zdjęć
brak danych