11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki
i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
Z tej okazji 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Uczniowie z klasy VI i VII przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.
Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.
O godzinie 11.11 dzieci i młodzież szkoły odśpiewali współnie hymn, uczestniczący tym samym w ogółnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".
Całość została przygotowana przez wychowawcę klasy VI Panią P. Bocheńską. 11 listopada 2024 r. przedstawiciele uczniów wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w Gminnych Obchodach Dnia Niepodległości.
Serdecznie dziękuję Pani P. Bocheńskiej i uczniom klasy VI i VII za bardzo wzruszający i piękny apel.
W czasie tej uroczystości uczniowie mieli okazję zaśpiewać rodzicom i zaproszonym gościom pieśni, które zaprezentowali podczas konkursu "Do Hymnu".
A.Sygut