Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. W akcji uczestniczyliśmy współnie z Nadleśnictwem Ruszów oraz Węgliniec po to, żeby jednoczyć się wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.
Aktualności
Sadzimy las
- 1
Poznajemy biografię gen. Stanisława Maczka
Mieliśmy okazję posłuchać i obejrzeć biografię generała broni Stanisława Maczka, którą przedstawili nam żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie.
Stanisław Maczek, ps. „Baca” (ur. 31 marca 1892 w Szczercu, zm. 11 grudnia 1994 w Edynburgu) – generał dywizji Wojska Polskiego, prekursor polskiej broni pancernej, kawaler Orderu Orła Białego, honorowy obywatel Holandii, 11 listopada 1990 awansowany przez prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni.
Wiosna, ach to ty
Dzień kolorowej skarpetki
Przywitaliśmy wiosnę!
Samorząd Uczniowski zorganizował obchody dnia wiosny: uczniowie przychodzili przebrani, np. za niemowlaki, sportowców, na opak itp.
Dodatkowo mieli książki, zeszyty zapakowne w ekologiczne torby, kosze.
Pożegnaliśmy zimę wspólnym marszem z okrzykiem "Witaj wiosno".
Dodatkowo w tym dniu obchodziliśmy "Dzień kolorowej skarpetki". To Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa, nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego wyjątkowego dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby z zespołem Downa, ich potrzeby oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Kolorowe skarpetki założone nie do pary były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa.
Drobne gesty mają znaczenie! Dziękujemy za wzięcie udziału w akcji!
A. Sygut
13
Wizyta żołnierzy
Nasza szkoła prowadzi współpracę z 10. Brygadą Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie.
Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wysłuchania informacji na temat misji i pracy żołnierza, postrzelać z broni ćwiczebnej. Żołnierze przeprowadzili również wśród uczniów konkurs wiedzy o życiu gen. S. Maczka.
Wizytę uważamy za atrakcyjną i zapraszamy ponownie.
A. Sygut
Asy Internetu
Dnia 15 marca, nasza szkoła wzięła udział w konferencji, żeby porozmawiać na temat: "Jak być w sieci mądrze i umiejętnie korzystać z potencjału Internetu". Konferencja podzielona była na dwie części: I dla klas 0-3, II dla klas 4-8'
Nasi uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach, które były prowadzone online. Młodsze klasy mogły porozmawiać na temat odwagi w Internecie i z życiu codziennym, rozsądku oraz życzliwości w wielokulturowości.
Natomiast tematyka dla starszych klas dotyczyła dezinformacji w sieci oraz siły nawyków, czyli i ty możesz zostać rycerzem jedi.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą bardziej czujni w sieci na face newsy i dezinformację oraz będą przestrzegali zasad netykiety.
Koordynatorzy:
Dominika Szuter
Jadwiga Babiarz
Dentobus
Informujemy iż Gmina Osiecznica zawarła z operatorem Dolnośląskiego Dentobusu NFZ porozumienie w zakresie objęcia Państwa pociech opieką stomatologiczną. W najbliższym czasie nasze placówki opiekuńczo-oświatowe odwiedzi Dentobus z załogą lekarzy stomatologów, wykwalifikowanych i doświadczonych w zakresie pedodoncji. Gorąco zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w programie bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej w trakcie postoju Dentobusu przy Państwa placówce. Wystarczy podpisać oświadczenie, które jest w tej chwili dystrybuowane w Państwa przedszkolu czy też szkole.
Dzień Kobiet
Uczniowie naszej szkoły pamiętali w tym dniu również o Paniach z Centrum Rehabilitacji Geriatrycznej.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
"Ponieważ żyli prawem wilka,
historia o nich głucho milczy.
Pozostał po nich w kopnym śniegu
ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy."
1 marca 2023 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został uchwalony przez Parlament i jest obchodzony od 2011 roku.
Dzień ten jest poświęcony jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go w 2011 r. Parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Żołnierze Wyklęci, Niezłomni tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
W naszej szkole Pani U. Zel poprowadziła lekcje, w czasie których przypomniała historię Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie nasi również wzięli udział w ogólnopolskim biegu „Wilczym Tropem”. Ci, którzy chcieli oddać hołd – w ten sportowy sposób – Żołnierzom Niezłomnym, pobiegli ich tropem.
Serdecznie dziękuję Pani U. Zel, Panu P. Nitko i P. Bocheńskiemu za przygotowanie i przeprowadzenie obchodów tego święta. Dzieciom i młodzieży serdecznie dziękuję za trud, wysiłek i pamięć….
A. Sygut
8
Szkolenie pocztu sztandarowego
W marcu poczet sztandarowy naszej szkoły został przeszkolony przez żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie.
Uczniowie zostali przeszkoleni, jak mają postępować w przypadku uroczystości w kościele, szkole, czy podczas udziału pocztu sztandarowego w obchodach państwowych.
Uwagi żołnierzy i wskazówki były profesjonalne i ciekawe, za co bardzo dziękujemy.
A. Sygut
1
Mobilne planetarium
Dzieci i uczniowe naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach w mobilnym planetarium. Zajęcia podzielone były na kategorie wiekowe:
- najmłodsze, miały zajęcia dotyczące pór roku
- starsze, miały zajęcia dotyczące misji na księżycu oraz raf koralowych.
Zabawa karnawałowa
Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadził zabawę karnawałową w naszej szkole. Zabawa była podzielona dla dzieci od zerówki do trzeciej klasy oraz dla uczniów od klasy czwartej do ósmej.
Dzieci, uczniowie mieli zaplanowane mnóstwo zabaw, w których chętnie uczestniczyli. Zabawę należy uzanć za udaną, o czym świadczą również zdjęcia.
Dziękuję Samorządowi Uczniowskiemu i nauczycielom za zorganizowane tak przyjemnego wydarzenia.
A. Sygut
17
Warsztaty profilaktyczne
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt. "Wielka ucieczka".
Celem kolejnego spektaklu pt. „Wielka ucieczka” było uświadomienie młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki i niezdrowe napoje. Aktorzy pokazali, w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności.
Zimowe ptakoliczenie
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zimowego ptakoliczenia.
To ogólnopolska akcja liczenia ptaków zimą, której koordynatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Odbywa się każdego roku, zawsze w ostatni weekend stycznia. Jej celem jest zliczanie napotkanych na obranej trasie ptaków, co pozwala na tworzenie i uzupełnianie bazy danych na temat zmian liczebności populacji poszczególnych gatunków ptaków w Polsce, na przestrzeni kolejnych lat. Przewodnicy w trakcie prowadzenia wycieczek uzupełniać będą specjalnie przygotowaną kartę obserwacji. Zimowe Ptakoliczenie ma również charakter edukacyjny. Organizatorzy poszczególnych wycieczek starają się przekazać jak najwięcej informacji o napotkanych gatunkach ptaków, m.in.: jak je rozpoznać, czym się żywią czy w jakich siedliskach występują najczęściej.
A. Sygut
2
Mitologia grecka
W programie języka polskiego dla klasy 5 znajdują się fragmenty mitologii greckiej. Zwieńczeniem tych lekcji był projekt edukacyjny. Uczniowie przebrali się za wybraną postać z mitologii i wykonali jej atrybut.
Zaangażowanie Uczniów przeszło najśmielsze oczekiwania. Powstały wspaniałe kostiumy boskie, a w atrybuty włożono wiele pracy. Mogliśmy podziwiać między innymi Zeusa, Posejdona, Hadesa, Apollo, Demeter i Atenę.
A. Sygut
Dzień Babci i Dziadka
Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre.
Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola.
Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w przygotowanym programie artystycznym.
Dzieci pod okiem Pani E. Drozd i M. Marczyckiej zaprezentowały wiersze, piosenkę oraz Jasełka.
W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
1
Jasełka szkolne
Przed świętami Bożego Narodzenia mieliśmy okazję spotkać się w szkole z uczniami i ich najbliższymi na kiermaszu bożonarodzeniowym oraz jasełkach szkolnych. Było bardzo uroczyście i rodzinnie.
Serdecznie dziękuję za pomoc:
- Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Parowej,
- Państwu Katarzynie i Jarosławowi Szelejewskim,
- Kołu Gospodyń Wiejskich z Ołoboku "Polne dziołchy,
- wszystkim zaangażowanym rodzicom i mieszkańcom Parowej i okolic,
- oraz nauczycielom, pracownikom i uczniom Szkoły Podstawowej w Parowej.
A. Sygut
18
Pomagamy
Szkolne Koło Wolontariatu i w tym roku nie zapomniało o seniorach i najbardziej potzrebujących. Wolontariusze przygotowali kartki świąteczne z życzeniami oraz przeprowadzili zbiórkę żywności, którą przekazali rodzinom z Parowej i okolic. Dziękuję za dobre serca.
A. Sygut
Dziękujemy Święty Mikołaju
Zgodnie z tradycją 6 grudnia odwiedził naszą szkołę, długo wyczekiwany przez dzieci gość- Święty Mikołaj. Przywiózł dla dzieci słodkie prezenty. Dzieci również przygotowały się na to, aby jak najlepiej przywitać gościa. Każda klasa zaśpiewała Mikołajowi piosenkę oraz przygotowały ciasteczka.
Serdecznie dziękuję Radzie Rodziców za pomoc Mikołajowi w tym dniu :)
A. Sygut
5
Dzień pluszowego misia
Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona. Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku. Pluszowy bohater jest również patronem wielu placówek, żłobków i przedszkoli, jak również wielu akcji charytatywnych i fundacji. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Kolejny raz obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów, nauczycieli, aby uczcić ten dzień kolorem niebeskim. Wszyscy przyszli ubrani mając akcent niebieskiego. Udekorowano również na niebiesko szkołę. Dziękuję serdecznie wszystkim.
A. Sygut
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie