„Oto niech rankiem idą w las dziewczyny,
A każda weźmie dzbanek z czarnej gliny;
I niechaj malin szukają po lesie,
A która pierwsza dzban pełny przyniesie
Świeżych malinek, tę weźmiesz za żonę.”
(Juliusz Słowacki, Balladyna)
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Dwie siostry, dzbanek malin i rywalizacja, która pchnęła do zbrodni. „Balladyna”, arcydzieło polskiego romantyzmu i jednocześnie najpopularniejszy dramat Juliusza Słowackiego, był lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Ten ponadczasowy utwór - o naturze ludzkiej, zazdrości, dążeniu do władzy i o tym, jak daleko może się posunąć człowiek, aby osiągnąć swój cel - czytany był również w naszej szkole w dniu 16 września 2020r. Fragmenty „Balladyny”, z podziałem na role, odczytali uczniowie klasy 6,7,8. Serdecznie pragnę podziękować Pani Marii Marczyckiej i Dominice Szuter za przygotowanie uczniów, scenerii i opiekę na szkolnym wydarzeniem.
Pragnę również podziękować za obecność Pani Sołtys Sołectwa Parowa oraz Radnej Gminy Osiecznica, przedstawicielce Sołectwa Ołobok.
Anna Sygut