Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona. Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku. Pluszowy bohater jest również patronem wielu placówek, żłobków i przedszkoli, jak również wielu akcji charytatywnych i fundacji. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.
Dzień pluszowego misia
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Kolejny raz obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów, nauczycieli, aby uczcić ten dzień kolorem niebeskim. Wszyscy przyszli ubrani mając akcent niebieskiego. Udekorowano również na niebiesko szkołę. Dziękuję serdecznie wszystkim.
A. Sygut
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Jak co roku uroczyście obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wychowawcy z klasami 5 i 6 przygotowali wzruszający apel, ponad to klasy: 1,2,3,4,5 zaśpiewały pieśni patriotyczne. Zgodnie z tradycją w każdym oknie była biało- czerwona, odśpiewaliśmy hymn w akcji"Szkoła do hymnu" i na koniec przeszliśmy wspólnie marszem dla niepodległej.
Dziękuję serdecznie Panom: P. Nitko, P. Bocheńskiemu za przygotowanie apelu oraz Paniom J. Babiarz, K. Maciejewskiej i R. Nikiforuk za przygotowanie uczniów do odśpiewania pieśni patriotycznych.
A. Sygut
5
Sprzatamy dla Polski
Kolejny raz wzięliśmy udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”.
Poprzez konkretne działania- sprzątanie naszej okolicy chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko.
Zgodnie z intencją organizatorów wierzymy, że poprzez takie wydarzenia doprowadzimy do sytuacji, w której już niedługo każdy będzie wyrzucał odpady tam, gdzie powinien. To również symbol troski o naszą Ojczyznę.
A. Sygut
Pamiętamy...
Działania Szkolnego Koła Wolontariatu
Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowałao zbiórkę zniczy, które następnie odpalili przed 1 listopada na gorobach byłych nauczycieli i pracowników szkoły.
Koło zapaliło znicze również na opuszczonych grobach i przed pomnikiem szlaku II Armii Wojska Polskiego.
Szkoła kolekjny raz wzięła udział w akcji "Szkoła pamięta".
Dziękuję Pani D. Szuter i E. Drozd za pamięć o zmarłych.
A. Sygut
7
14 października
Dzień Nauczyciela to święto, które upamiętnia dzień, w którym powstała Komisja Edukacji Narodowej. Organ ten został utworzony z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i powołany przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą w Polsce władzą o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.
Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie klasy I, II oraz III wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali uroczysty apel. Składali przesympatyczne życzenia oraz przeprowadzili galę rozdania Oskarów dla nauczycieli i pracowników szkoły.
Serdecznie pragnę podziękować Paniom: Jadwidze Babiarz, Renacie Nikiforuk oraz Krystynie Maciejewskiej- wychowawczyniom klas I- III, które przepięknie przygotowały uczniów i całą oprawę tego święta.
Pragnę podziękować Radzie Rodziców za obecność na uroczystości, życzenia oraz słodkości :)
A.Sygut
Pomagamy
W dniach 10-13 października 2022r. Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę karmy oraz potrzebnych rzeczy dla Schroniska dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej. Wolontariuszki wraz z opiekunką, panią Dominiką Szuter, zawiozły uzbierane dary do schroniska, które z pewnością pomogą ,,dłużyniakom" godnie przetrwać trudny okres jesienno-zimowy. Podczas wizyty dziewczynki wyprowadziły na spacer jednego z przemiłych psiaków- Lipo.
W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu, serdecznie dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc i serce.
Wolontariusze SP Parowa
Wizyta w Zamku Legend Śląskich
12 października 2022r. uczniowie klas I, II i III pod opieką swoich wychowawców: J. Babiarz, R. Nikiforuk i K. Maciejewskiej, udali się na wycieczkę do Zamku Legend Śląskich w Pławnej Dolnej. Uczniowie podczas wycieczki poznali legendy śląskie związane z Duchem Gór Liczyrzepą oraz uczestniczyli w warsztatach teatralnych. Mieli możliwość poznać pracę aktora i pobawić się w prawdziwy teatr lalkowy. Po zajęciach w zamku zwiedzili drewnianą Arkę Noego, a w niej eksponaty związane z biblijnym potopem i Starym Testamentem. Następnie wspaniale bawili się w Grodzie Rycerskim, który się okazał wielkim placem zabaw. Dzieci zachwycił „prawdziwy” Koń Trojański i maszyny oblężnicze. Wycieczka okazała się wielkim przeżyciem i dostarczyła wielu wrażeń.
R. Nikiforuk
17
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu naszej szkoły wraz z dziećmi i uczniami przygotowali niepodzianki o okzacji Dnia Osób Starszych, które zostały przekazane do Centrum Rehabilitacji Geriatrycznej.
Dzieci przygotowały kartki okolicznościowe oraz piosenki i życzenia.
Serdecznie dziękuję Paniom: P. Bocheńskiej, D. Szuter, E. Drozd oraz Panu P. Bocheńskiemu za przygotowanie dzieci, uczniów i realizację akcji.
A. Sygut
Udział w akcji "Sprzątanie Świata"
Zeszłoroczna Akcja Sprzątanie świata-Polska zakończyła się niechlubnym bilansem niemal 442 ton śmieci! Jak alarmują eksperci, śmieci przybywa. Tych w gospodarstwach domowych i tych porzuconych w naturze. Zatem wobec ogromu bezrefleksyjnego śmiecenia w naturze czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma. Ta myśl przewodnia zamanifestowała oficjalnym hasłem 29. edycji: „Wszystkie śmieci są nasze!” . Nasza szkoła również dołączyła się do akcji wspólnie z Nadleśnictwem Ruszów. Serdecznie dziękujemy Panu Sylwestrowi Mikołajczykowi z Nadleśnictwa Ruszów za prelekcję oraz pomoc w organizacji akcji.
30 września nasi uczniowie wraz z nauczycielem odebrali z Nadleśnictwa Ruszów sadzonki drzew, które zostały posadzone na terenie naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy
A. Sygut
5
Czytamy Ballady i Romanse Adama Mickiewicza
Nasza szkoła wzięła poraz kolejny udział w akcji
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Uczniowie klasy VII i VIII, przygotowanie przez nauczycielki Panią P. Bocheńska i Panią D. Szuter czytały Ballady i Romanse w szkole oraz w Centrum Rehabilitacji Geriatrycznej w Parowej.
Serdecznie dziękuję nauczuczycielkom oraz uczniom za przygotowanie uroczystości.
A. Sygut
4
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023 w naszej szkole.
Ksiądz E. Rychel odprawił Mszę Świętą, następnie rozpoczął się apel. Najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego poznały swoją wychowawczynię, podobnie było z uczniami klasy pierwszej i czwartej.
W czasie uroczystego apelu odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz pasowanie.
Życzę uczniom, rodzicom, nauczycielom, jak najlepszego roku szkolnego.
A. Sygut
8
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
24 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 naszej szkole. Z rana ksiądz proboszcz E. Rychel odprawił Mszę Świętą, następnie w szkole odbył się uroczysty apel.
W podniosłej atmosferze odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły. Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Wychowawców Dyrektora Szkoły nagród za wysokie wyniki w nauce, stuprocentową frekwencję i sukcesy osiągnięte w konkursach. Podziękowania również zostały złożone rodzicom. Uczniom zostały wręczone stypendia szkolne. Dzięki wsparciu Pani Bogusławy i Wojciecha Gzubickich z Centrum Rehabilitacji Geriatrycznej 38 uczniów otrzymało nagrody finansowe.
Dyrektor szkoły podziękowała rodzicom, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły oraz Przyjaciołom Szkoły. Następnie uczniowie klasy ósmej złożyli podziękowania i pożegnali się ze społecznością szkoły i złożyli ślubowanie absolwentów.
Miłą niespodziankę dla absolwentów przygotowali uczniowie klasy III, którzy zaśpiewali piosenkę oraz uczniowie klasy siódmej, którzy prezentem pożegnali starszych kolegów.
Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.
Serdecznie pragnę podziękować nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, przyjaciołom szkoły za zaangażowanie i dobre serce.
Dziękuję Radzie Rodziców, która ufundowała nagrody dla uczniów.
Serdecznie dziękuję ponownie Państwu Bogusławie i Wojciechowi Gzubickim za ogromne wsparcie finansowe dla uczniów.
A.Sygut
45
Z gitarą i kastanietami czyli hiszpańskie „ole”!
06.06.2022r. mieliśmy przyjemność obejrzeć kolejny a zarazem ostatni występ artystów Lubuskiego Biura Koncertowego. Przepiękna muzyka gitarowa oraz hiszpańskie żywe tańce zachwyciły widzów. W niezwykłą podróż do Hiszpanii wybraliśmy się z zespołem Duo flamenko. Z ochotą wyklaskiwaliśmy gorące rytmy oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądają podeszwy butów do hiszpańskiego tańca oraz jak zbudowane są instrumenty muzyczne takie jak gitara i kastaniety.
Było wspaniale „ Ole! ”
E. Karwat
Nauka to podróż....
Wycieczki klasowe i szkolne
Na przełomie maja i czerwca wreszcie moglismy wyruszyć na wycieczki:
- 30.05.2022 – Klasa 7 wyjechała na wycieczkę do Wałbrzycha. Spędziliśmy czas na basenach w Aqua Zdroju, korzystając z basenów : sportowego i rekreacyjnego, z gejzerów, jacuzzi i zjeżdżalni. Następnie zwiedzaliśmy Zamek Książ. Poznaliśmy tajemnice podziemi zamkowych, komnat właścicieli i pięknych tarasów oraz ogrodów, ogólnie poznaliśmy historię zamku. Było bardzo ciekawie.
M. Marczycka
- dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 w dniu 09.06.2022 bawiły się w Parku Krasnali w Nowej Soli.
- 10.06.2022 r.- uczniowie klas 4-8 mieli okazję zwiedzać Miejsce Pamięci Narodowej- Stalag VIII- C w Żaganiu, Pałc Książąt Żagańskich z zespołem parkowym oraz architekturę gotycką- Kościół pw. Wniebowzięcia NMP.
A. Sygut
21
Dni Otwartych Koszar 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie
Uczniowie klas 6-8 pod opieką wychowawców wzięli udział w Dniu Otwartych Koszar 10 BKPanc w Świętoszowie. Zwiedzanie Jednostki rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniających żołnierzy poległych w misjach poza granicami państwa. Następnie po podzieleniu na mniejsze grupy zostaliśmy oprowadzeni po jednostce. Odwiedziliśmy m.in. salę tradycji, Ośrodek Szkolenia „Leopard”, gdzie pokazano nam symulatory na których szkolone są przyszłe załogi czołgów. Byliśmy także w parku sprzętu – mogliśmy tam wejść np. do czołgu, porozmawiać z żołnierzami, którzy na co dzień pracują i obsługują sprzęt wojskowy. Najbardziej uczniom podobało się na symulatorach „Śnieżnik”. Jest to zaawansowany system szkolno-treningowy, przeznaczony do nauki, kontroli, oceny i doskonalenia umiejętności celowania z broni strzeleckiej. Tutaj każdy z uczniów mógł sprawdzić swoje umiejętności.
Serdecznie dziękujemy dowództwu Jednostki Wojskowej w Świętoszowie za zaproszenie.
Małgorzata Małecka
Festyn Rodzinny
Na początku czerwca odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny.
Dzieci, uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, mieli okazję skorzystać bezpłatnie z dmuchańców- tej zabawy ie odmówiła sobie równiez młodzież z klas starszych :)
Nasi uczniowie jedli kiełbaski, lody.
W tym wyjątkowym dniu mogliśmy zebrac pieniądze na pomoc Państwu Drozdom, którym kilka miesięcy temu spalił się dom. Przekazlaiśmy na ich ręce 2650 zł.
Bardzo serdecznię dziękuję:
- Radzie rodziców, która wspierała nas swoją pracą i zaangażowaniem,
- Pani sołtys Janinie Papież
- właścicielom ceramik w Parowej
- Panu stanisławowi Pagórskiemu, za ufundowanie wszstkim dzieciom i uczniom lodów
- Paniom z koła Seniorów w Parowej
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Parowej
- wszystkim nauczycielom i procownikom szkoły
A. Sygut
16
Spotkanie z pisarką Beatą Ostrowicką
Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły 06.06.2022 r. mieli możliwość spotkania z pisarką Beatą Ostrowicką.
Beata Ostrowicka jest polską pisarką urodzoną w 1966 roku. Jej specjalnością są powieści dla dzieci i młodzieży. Debiutem była książka "Niezwykłe wakacje" wydana w 1995 roku. Jest laureatką wielu nagród za swoją twórczość - m.in. wyróżnienia polskiej sekcji IBBY, a także posiada wpis na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Współpracuje z dziecięcymi czasopismami takimi, jak "Miś", czy "Świerszczyk". Jej powieści zostały utrwalone w postaci dźwiękowej, a jedna z nich zaprezentowana na deskach teatru.
Serdecznie dziękujemy Pani Wiolecie Maziarz dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Osiecznicy oraz Pani bibliotekarz Joannie Mazur.
A. Sygut
Dzień Dziecka
1 czerwca dzieci i młodzież naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Dziecka zorganizowanym przez GOSiR w Osiecznicy.
Impreza odbywała się na boisku sportowym w Osiecznicy.
Uczniowie uczestniczyli w konkurencjach sportowych, mogli korzystać z "dmuchańców" oraz mieli poczęstunek.
Dodatkowo na naszych uczniów czekała niespodzianka od Państwa Bogusławy i Wojciecha Gzubickich z Centrum Rehabilitacji Geriatrycznej "Pałacyk Villa Mick"- batonik dla każdego dziecka. Serdecznie dziękujemy :)
A. Sygtu
18
Transmisja na żywo z Kombatantem Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – ppor. Włodzimierzem Korsakiem ps. "Dragon".
Dnia 18 maja 2022 roku Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zorganizowała transmisję na żywo z Kombatantem AK i NZW z możliwością zadawania pytań przez czat.
Wydarzenie pozwoliło naszym uczniom uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu z Kombatantem w czasie zajęć lekcyjnych i stanowiło atrakcyjne uzupełnienie oferty edukacyjnej.
Była to okazja do wzmocnienia więzi młodych pokoleń Polaków z ostatnimi Bohaterami walk o niepodległość Polski, walczącymi przeciwko okupantom niemieckiemu i sowieckiemu.
Ppor. Włodzimierz Korsak ps. „Dragon" był łącznikiem w Armii Krajowej w Lublinie. Po wojnie działał w Pogotowiu Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (PAS NZW) w mieście Lublin. Przez pierwsze 15 minut Bohater spotkania opowiedział o wybranych swoich wspomnieniach, a przez kolejną część odpowiadał na pytania widzów, które można było zadawać przez czat na YouTube.
Poniżej udostępniamy link do biografii i wspomnień filmowych ppor. Włodzimierz Korsak:
https://www.nsz.com.pl/wspomnienia-por-wlodzimierza-korsaka-ps-dragon
A. Sygut
Archiwum Aktualności