Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w Szkole Podstawowej w Parowej w czasie reżimu sanitarnego
Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.
Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury, 24.08.2020 r.
Pasażer:
1. Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
2. Pasażer ma obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów.
Kierowca i obsługa pojazdu:
- Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki, przyłbice). Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
2. Kierujący pojazdem może nie wpuścić do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.
3. Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.
Przedsiębiorca:
- Obłożenie miejsc w pojazdach musi być zgodne z aktualnymi przepisami prawnymi:
a. 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – w ramach gminnych przewozów pasażerskich, komunikacji miejskiej, powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich i powiatowych przewozów pasażerskich w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 3, 4, 10 i 10a ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym i przewozów pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – wykonywanych wyłącznie w obszarze czerwonym,
b. 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
2. Ozonowanie pojazdu lub dezynfekcja z użyciem alternatywnej metody po zakończeniu przewozu każdego dnia.
3. Regularne mycie i dezynfekcja, stosownie do potrzeb, powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie.
4. W razie konieczności zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
5. W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do pojazdu i po jego opuszczeniu przez pasażerów.
6. Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
7. Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
8. Aktualizowanie zasad w zależności od obowiązywania w danym powiecie strefy czerwonej lub żółtej.
9. W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być, w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.
10. Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości – stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Personel techniczny podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
11. W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.
12. W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby chorej z wyraźnymi objawami choroby, krew i wymioty) konieczne jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.
List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021
Warszawa, 28 sierpnia 2020 r.
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.
Kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.
Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.
Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.
Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.
Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinno być także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
z nowych technologii.Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu – 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.
Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.
U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze. Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Witaj szkoło!
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, 1 września 2020 roku zainaugurowaliśmy kolejny rok nauki w sposób tradycyjny, czyli „na żywo”. Tym razem jednak główne uroczystości odbyły się nie w sali gimnastycznej, tylko na boisku sportowym.
Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą, w której licznie uczestniczyły dzieci i młodzież. Mszę celebrował ksiądz proboszcz z parafii Antoniego Padewskiego – Edward Rychel.
Dyrektor szkoły Anna Sygut zapoznała obecnych z organizacją roku szkolnego 2020/2021 oraz procedurami obowiązującymi w szkole w czasie reżimu sanitarnego. Następnie wszyscy udaliśmy się do szkoły, gdzie wychowawcy spotkali się w klasach ze swoimi uczniami.
Mimo trwającej cały czas niepewnej sytuacji epidemiologicznej wszyscy jesteśmy dobrej myśli, że zajęcia w trybie tradycyjnym na stałe zagoszczą w naszych planach dnia.
Trzymajmy się i nie dajmy się ! Szczęśliwego i dobrze przeżytego całego roku szkolnego!
Anna Sygut
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej w Parowej
List Ministra Edukacji Narodowej
skierowany do uczniów, rodziców, nauczycieli
Warszawa, 24 czerwca 2020 r.
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Uczniowie i Rodzice,
wkrótce rozpoczniemy wakacje – oczekiwany przez wszystkich czas letniego wypoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków. Pod wieloma względami tegoroczne wakacje będą różnić się od tych, które znamy, podobnie jak inny niż poprzednie był rok szkolny 2019/2020.
Aby ograniczyć niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa,
w połowie marca zdecydowaliśmy o zawieszeniu tradycyjnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przygotowaliśmy jednocześnie odpowiednie rozwiązania prawne, które umożliwiły organizację kształcenia na odległość.Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem. Od dyrektorów szkół wymagało zupełnie nowej organizacji pracy, a od nauczycieli kreatywności oraz wykorzystania innych niż dotychczas metod dydaktycznych. Z kolei uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Potrzebne było również wsparcie ze strony rodziców oraz ich współpraca ze szkołą.
Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób, na wszystkich szczeblach systemu edukacji, w zdecydowanej większości szkół nauka na odległość przebiegała sprawnie i bez większych problemów. Wszystkim tym, którzy przez wiele tygodni z entuzjazmem, zapałem
i poświęceniem wykonywali swoje obowiązki, przekazuję wyrazy szacunku i uznania.Dziękuję dyrektorom szkół za zorganizowanie pracy w zupełnie nowych warunkach
i wspieranie nauczycieli. Słowa uznania kieruję do wszystkich pedagogów, wyrażając wdzięczność za pełne zaangażowania oraz profesjonalne podejście do nowych wyzwań zawodowych.Dziękuję także uczniom za otwartość na nowe sposoby przekazywania wiedzy, a rodzicom za okazaną pomoc. W tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich dzieci, motywując
je do pracy i wspierając w nauce na odległość.Zawieszenie zajęć i kształcenie na odległość to niecodzienna i trudna sytuacja,
w szczególności dla uczniów pozbawionych bezpośredniego kontaktu z nauczycielami
i rówieśnikami. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy czerpać z niej naukę oraz doświadczenie na przyszłość. Nowe narzędzia, metody pracy i komunikacji, a także umiejętności i kompetencje wypracowane podczas nauki zdalnej pozostaną z nami na dłużej i z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane w procesie nauczania i uczenia się.Przygotowujemy się do nowego roku szkolnego. Chcemy, aby we wrześniu uczniowie i nauczyciele wrócili do szkół w normalnym, stacjonarnym trybie. Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które rodzą się w szkolnych murach.
Życzę spokojnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Chciałbym,
aby zbliżające się wakacje pozwoliły na odpoczynek od codziennych obowiązków i dały energię oraz inspirację do pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.Spokojnych i bezpiecznych wakacji!
Z serdecznymi pozdrowieniami
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
Ze względu na panujący w Polsce stan epidemii, Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się na ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty od 12 marca do 28 czerwca 2020 r. Zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice musieli odnaleźć się w nowej sytuacji. Na szczęście wszystkim udało się to bardzo dobrze i dotarliśmy do końca! W związku z tym, że tegoroczny rok szkolny jest wyjątkowy dla wszystkich, wyjątkowe będzie również zakończenie.
Dnia 25 czerwca 2020r o godz. 17.00 zapraszamy uczniów i rodziców, nauczycieli na dziękczynną Mszę Świętą w kościele w Parowej za miniony trudny rok szkolny 2019/2020 w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.
W dniu 26 czerwca 2020r. zapraszamy uczniów na spotkania z wychowawcami w czasie, których zostaną rozdane świadectwa promocyjne i świadectwa ukończenia szkoły.
Spotkania odbędą się w godzinach podanych w harmonogramie w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Parowej z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
W przypadku chęci uczestnictwa przez rodziców w uroczystości rozdania świadectw prosimy, aby z dzieckiem/ uczniem obecny był tylko jeden rodzic. Uczniowie/ rodzice wchodzą na salę i z niej wychodzą dwoma wejściami. Uczniowie odbierający świadectwa muszą mieć założone maseczki ochronne.
Istnieje również możliwość indywidualnego odebrania świadectwa przez rodzica w dniu 29.06.2020 w sekretariacie szkoły.
Harmonogram:
Klasa 1
8.15- 8.45
Klasa 2
9.00- 9.30
Klasa 3
9.45- 10.15
Klasa 4
11.15- 11.45
Klasa 5
10.30- 11.00
Klasa 6
12.00- 12.30
Klasa 7
12.45- 13.15
Klasa 8
13.30
Zakończenie roku w oddziale przedszkolnym:
Przedszkolaki wraz z rodzicami zapraszamy po odbiór dyplomów w dniu 25 czerwca 2020 r. o godz. 10.00 na slai gimnastycznej
W pozostałych dniach dyplomy będą do odebrania w Sekretariacie szkoły.
Zapraszamy serdecznie!
UWAGA!!!
Prosimy nie gromadzić się na terenie szkoły i dostosować się do wytycznych MEN w związku z organizacją wydawania świadectw szkolnych.
Anna Sygut
Zawieszenie funkcjonowania oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Parowej
Zarządzenie dyrektora szkoły
Zawieszenie zajęć w oddziale przedszkolnym
Konsultacje w Szkole Podstawowej w Parowej od 01.06.2020
Zgoda na pomiar temperatury ciała dziecka
ZGODA NA POMIAR TEMPERATURY CIAŁA DZIECKA
Wyrażam zgodę na czas trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na badanie temperatury ciała mojego dziecka
…………………………………………………………………………………………………
(imię i nazwisko dziecka)
codziennie przed przyjęciem mojego dziecka do przedszkola/szkoły oraz w trakcie jego pobytu w placówce.
Powyższa zgoda ma na celu realizację przez placówkę działań prewencyjnych i zapobiegawczych, związanych z ogłoszonym stanem epidemii.
………………………………
podpis rodzica/opiekuna prawnego
Konsultacje w Szkole Podstawowej w Parowej
Procedury zapewniania bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej w Parowej w związku z wystapieniem COVID-19
W celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w okresie ograniczonego funkcjonowania szkół w Szkole Podstawowej w Parowej obowiązują specjalne Procedury bezpieczeństwa.
- Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w szkole, odpowiada Dyrektor szkoły.
- W szkole stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
- Szkoła pracuje w godzinach od 815 do 1400, zapewniając zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III oraz konsultacje dla uczniów klas 8 (od 25 maja 2020 r.) i uczniów wszystkich klas (od 01.06.2020 r.) oraz zajęcia rewalidacyjne.
- Uczniowie, którzy będą uczęszczali na zajęciach w szkole, będą dzieleni na grupy zgodnie z zasadami określonymi w ust. 5.
- Liczba uczniów w jednej grupie zarówno objętej zajęciami opiekuńczo-wychowawczymi jak i odbywających konsultacje może maksymalnie wynosić do 12 uczniów.
- W sali podczas zajęć prowadzonych dla uczniów klas I-III odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów wynosi min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
- Uczniowie przebywający w szkole na konsultacjach zobowiązani są do zachowania między sobą dystansu społecznego – minimum 2 metry i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas konsultacji (1 uczeń – 1 ławka szkolna) – zgodnie z rysunkiem:
- Zajęcia rewalidacyjne organizuje się w liczbie uczestników dostosowanej do wielkości sal - minimalna przestrzeń do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jednego uczestnika zajęć i nauczyciela prowadzącego zajęcia oraz pomocy nauczyciela z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu potrzeb dzieci i młodzieży.
- W przypadku organizowania grupowych zajęć rewalidacyjnych grupa uczestników zajęć musi być dostosowana do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży przy uwzględnieniu konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków realizacji zajęć.
- Do szkoły nie będą wpuszczani: uczniowie oraz pracownicy z objawami chorobowymi wskazującymi na chorobę zakaźną.
- Po wejściu do budynku szkoły każdemu pracownikowi oraz dziecku mierzona jest temperatura bezdotykowym termometrem. Pomiaru dokonuje wyznaczony przez dyrektora pracownik szkoły, a termometr jest dezynfekowany po każdym użyciu.
- Do szkoły nie mogą uczęszczać uczniowie ani przychodzić pracownicy, którzy na podstawie przepisów prawa obowiązani są odbywać kwarantannę lub być w izolacji.
- W zajęciach rewalidacyjnych uczestniczy jedynie kadra zaangażowana w bezpośrednią pracę z dziećmi i młodzieżą.
- W szkole uczniowie i pracownicy muszą zakrywać usta i nos (chodzą w maseczkach).
- Wszystkie osoby postronne wchodzące do szkoły mogą przebywać tylko w wyznaczonych do tego miejscach: przy wejściu- zobowiązane są do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek ochronnych, a także zakrywania nosa i ust.
- Na czas pracy szkoły, główne drzwi wejściowe do budynku szkoły są zamykane.
- Na tablicy ogłoszeń przy wejściu znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wskazujących na COVID-19 u osoby znajdującej się na terenie placówki.
- Szkoła zapewnia:
- Sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, placu zabaw, boiska oraz sprzętów i przedmiotów znajdujących się w szkole;
- Płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku, na korytarzu oraz w miejscu przygotowywania posiłków, a także środki ochrony osobistej, w tym jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne/osłona na usta i nos dla wszystkich pracowników szkoły pracowników do wykorzystania w razie zaistnienia takiej potrzeby;
- Plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk przy dozownikach z płynem;
- Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe wskazujące na chorobę zakaźną, zaopatrzone w maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia);
- Pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewniania bezpieczeństwa i procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia przekazano wszystkim pracownikom szkoły jak i rodzicom dzieci uczęszczających do szkoły.
- Dyrektor:
- Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;
- Dba o to, by w salach, w których spędzają czas uczniowie nie było przedmiotów, sprzętów, których nie da się skutecznie umyć lub dezynfekować;
- Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa uczniów w placówce;
- Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;
- Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika szkoły;
- Współpracuje ze służbami sanitarnymi;
- Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;
- Opracowuje wraz z nauczycielami harmonogram, konsultacji indywidualnych i grupowych, który umożliwi ich bezpieczne odbywanie oraz upowszechnia go wśród nauczycieli, uczniów i rodziców;
- Zapewnia taką organizację, która umożliwi przychodzenie/wychodzenie oraz przebywanie uczniów w szkole, w tym w salach, na świetlicy, bibliotece szkolnej i szatni, uwzględniając zasady: 4 m2 na osobę, 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas konsultacji;
- Zapewnia organizację zajęć na sali gimnastycznej, która umożliwia przebywanie na niej maksymalnie dwóch grup dzieci z zachowaniem przepisów § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639) oraz umożliwia umycie lub dezynfekcję sprzętu sportowego oraz podłogi;
- Wyznacza obszary w szkole, w których mogą przebywać osoby z zewnątrz (tylko z osłoną ust i nosa, rękawiczek jednorazowych lub po dezynfekcji rąk, bez objawów chorobowych).
- Informuje za pomocą poczty elektronicznej rodziców o obowiązujących w szkole procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia.
- Każdy pracownik placówki zobowiązany jest:
- Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:
- Regularnego mycia rąk przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
- Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
- Unikania skupisk ludzi,
- Unikania dotykania oczu, nosa i ust,
- Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;
- Dezynfekować ręce niezwłocznie po wejściu do budynku placówki;
- Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących na chorobę zakaźną u ucznia;
- Postępować zgodnie z przepisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa;
- Zachowywać dystans między sobą – minimum 1,5 m.
- Unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
- Personel kuchenny oraz administracji nie kontaktuje się bezpośrednio z uczniami oraz nauczycielami.
- Osoby sprzątające w placówce:
- Pracują w rękawiczkach;
- Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;
- Dezynfekują toalety – na bieżąco, co najmniej 5 razy dziennie i po każdym dniu pracy szkoły;
- Po każdych zajęciach na sali gimnastycznej myją lub dezynfekują używany sprzęt sportowy oraz podłogę;
- Po każdym dniu myją i/lub dezynfekują:
- ciągi komunikacyjne – myją;
- poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, biurek z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją i dezynfekują;
- sprzęt wykorzystywany na boisku oraz urządzenia na placu zabaw – myją/dezynfekują;
- wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani pracowników na wdychanie oparów.
- Przeprowadzając dezynfekcję postępują zgodnie z instrukcją i zaleceniami wskazanymi na opakowaniu przez producenta środka dezynfekującego.
- Nauczyciele odbywający zajęcia z uczniami:
- Sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba uczniów zgodnie z wytycznymi, objawy chorobowe u uczniów, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;
- Organizują przerwy w czasie zajęć zgodnie z potrzebami uczniów, jednak nie rzadziej niż co 45 minut;
- Sprawują opiekę nad uczniami w czasie przerw;
- Edukują uczniów z zasad profilaktyki zdrowotnej oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ternie szkoły;
- Dbają o to, by uczniowie regularnie myli ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, zgodnie z instrukcją wywieszoną przy dozownikach z płynem;
- Wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć;
- Dbają o to, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z uczniami z drugiej grupy;
- Dbają o to, by uczniowie w ramach grupy unikali ścisku, bliskich kontaktów;
- Ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami;
- Dbają o to, by uczniowie w ramach grupy w miarę możliwości nie wymieniali się przyborami szkolnymi, a swoje rzeczy (podręczniki, przybory szkolne) trzymali na przypisanej ławce, w swoim tornistrze, w dedykowanej szafce – w przypadku prowadzonych zajęć opiekuńczo-wychowawczych;
- Nie organizują w jednym pomieszczeniu zajęć, które skupiają większą liczbę dzieci;
- Zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m;
- W przypadku zajęć rewalidacyjnych regularne myją lub dezynfekują sprzęt rehabilitacyjny, biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze – po każdych zajęciach i przy zmianie grupy uczestników.
- Wyrzucają zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowy koszy znajdujących się w łazienkach.
- Dbają o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu potrzeb dzieci i młodzieży.
- Utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów za pomocą środków komunikacji na odległość.
- Osoba sprzątająca:
- Dba o to, by uczniowie przychodzący na konsultacje dezynfekowali ręce przy wejściu do placówki (jeśli uczeń jest uczulony na środek dezynfekujący, obowiązany jest on niezwłocznie umyć ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną przy dozowniku mydła), zachowując przy tym dystans społeczny między uczniami co najmniej 2 metry;
- Wpuszcza na teren placówki osoby spoza szkoły tylko, jeśli mają one zakryte usta i nos oraz jednorazowe rękawiczki na rękach lub dokonały dezynfekcji rąk przy wejściu do placówki;
- Wskazuje osobom z zewnątrz placówki obszar, w którym mogą przebywać, instruują odnośnie konieczności zasłaniania nosa i ust na terenie i dezynfekcji rąk przy wejściu na teren placówki lub noszenia jednorazowych rękawic;
Przyprowadzanie i odbiór uczniów ze szkoły
- Na teren budynku szkoły wpuszczany jest tylko uczeń.
- W przypadku zajęć rewalidacyjnych na terenie placówki przebywają jedynie osoby, których obecność jest konieczna do zapewnienia realizacji tych zajęć.
- Rodzic/opiekun prawny/ inna upoważniona osoba odprowadza dziecko do głównych drzwi wejściowych do budynku szkoły.
- Dziecko wpuszczane jest do szkoły przez wyznaczonego pracownika, dba o to, by uczeń przy wejściu do szkoły zdezynfekował ręce, następnie kieruje ucznia do szatni skąd uczeń już sam idzie do sali.
- Dziecko nie może wnosić do budynku szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których uczeń bierze udział.
- Pracownik wyznaczony do odbioru uczniów dba o to, by dzieci z różnych grup nie stykały się ze sobą i unikały ścisku.
- W przypadku stwierdzenia przez pracownika odbierającego objawów chorobowych (wskazujących na chorobę zakaźną) u dziecka, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie) z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka. W przypadku gdy dziecko samo przyszło do szkoły, uczeń izolowany jest w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, osoba odbierająca informuje o tym fakcie dyrektora, zaś dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona kontaktuje się z rodzicami, informując o konieczności odbioru dziecka i kontaktu z lekarzem.
- Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka pracownikowi szkoły przy głównych drzwiach wejściowych do budynku.
- Opuszczając placówkę uczeń odprowadzany jest do rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej przez pracownika szkoły, który oczekuje przy drzwiach wejściowych.
- W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw/boisku, odbiór dziecka odbywa się przez główne drzwi wejściowe do budynku.
Korzystanie z szatni
- Z szatni korzystają tylko i wyłącznie uczniowie korzystający z zajęć opiekuńczo-wychowawczych oraz konsultacji w szkole.
- Uczniowie pozostawiają okrycie wierzchnie w wyznaczonym miejscu po przyjściu do szkoły i odbierają je po skończonych zajęciach lub konsultacjach..
- Uczniowie mogą przebywać tylko w szatni im przypisanej.
- Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia odzieży wierzchniej. Po dokonaniu tych czynności niezwłocznie opuszczają szatnię.
- Przebywając w szatni uczniowie obowiązani są utrzymywać dystans społeczny – wynoszący co najmniej 2 metry.
- Uczeń nie wchodzą do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się w tym pomieszczeniu z zachowaniem dystansu społecznego.
- Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans społeczny i nie torują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.
- Uczniowie nie dotykają rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.
Żywienie
- Szkoła zapewnia uczniom korzystającym z zajęć opiekuńczo-wychowawczych możliwość spożycia ciepłego posiłku w czasie ich pobytu na terenie placówki.
- Posiłki przygotowywane są na terenie szkoły przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
- Pracownicy kuchni:
- Dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki;
- Myją ręce:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona,
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
- po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa,
- po jedzeniu, piciu lub paleniu;
- Myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;
- Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne;
- Wyrzucają rękawiczki/myją rękawiczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie;
- Przygotowując posiłki zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami;
- Po zakończonej pracy, dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora;
- Myją naczynia, sztućce w zmywarce w temperaturze 60 stopni C przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki.
- Uczniowie spożywają posiłki w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, przy czym w tym samym momencie mogą przebywać jedna grupa przy zachowaniu bezpiecznego dystansu, a po wyjściu każdej grupy wyznaczony pracownik/pracownicy dezynfekują powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.
- Posiłki dzieciom podają nauczyciele, opiekujący się daną grupą.
- W przypadku uczestników zajęć rewalidacyjnych uczniowie korzystają podczas posiłku z naczyń i sztućców jednorazowych. Po ich wykorzystaniu naczynia i sztućce wyrzucane są do kosza na śmieci.
Wyjścia na zewnątrz uczniów klas I-III
- Szkoła nie organizuje wyjść poza jej teren.
- W przypadku gdy pogoda na to pozwoli, uczniowie będą korzystali z placu zabaw, boiska, terenu szkoły.
- Na boisku, placu zabaw mogą przebywać jednocześnie dwie grupy, przy czym nauczyciele zapewniają, aby uczniowie zachowali między sobą dystans.
- Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw oraz sprzęt znajdujący się na boisku na zakończenie każdego dnia pracy jest czyszczony przy użyciu detergentu lub dezynfekowany.
- Plac zabaw zamknięty jest dla uczniów klas IV-VIII, rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczeni to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk (w oraz przed wejściem do pomieszczenia).
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, które wskazują na chorobę zakaźną (w przypadku COVID-19 takich jak kaszel, gorączka, duszności), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
- W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
- Wskazany przez dyrektora pracownik (sekretarz, wychowawca) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel opiekujący się grupą, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – biurek, krzeseł).
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
- Rodzice izolowanego ucznia odbierają ucznia ze szkoły przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki.
- W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do szkoły kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (numer znajduje się na tablicy ogłoszeń przy wejściu do szkoły) i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i poleceń przez nią wydawanych.
- Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
- Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
- Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
- W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
Przepisy końcowe
- Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszej procedurze obowiązują każdego ucznia oraz pracownika, niezależnie od formy zajęć w których uczestniczy (opiekuńcze, konsultacje, rewalidacyjne itd.) luz zadań, które wykonuje.
- Procedury bezpieczeństwa obowiązują w szkole od dnia 25 maja 2020 r. do czasu ich odwołania.
Laptopy dla Szkoły w Parowej
Szkoła Podstawowa w Parowej otrzymała 4 nowe laptopy
Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Aby proces zdalnego prowadzenia zajęć był bardziej efektywny, Gmina Osiecznica zakupiła 4 laptopy dla Szkoły w Parowej wraz z oprogramowaniem, które zostały przekazane uczniom. Zakup został w całości sfinansowany dzięki projektowi:
„Zdalna szkoła” Ministerstwa Cyfryzacji.
Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020
Anna Sygut
Plan lekcji
- Wyświetl lub wydrukuj obecny plan lekcji Ta szkoła jeszcze nie opublikowała planu lekcji.
Zastępstwa
- Wyświetl zmiany w zastępstwach w planie lekcji Ta szkoła nie opublikowała zastępstw przez ostatnich 30 dni.
Konta użytkowników
- For some parts of timetable or substitution, you may need to login. If you lost your password, please use the link “I do not know the login name or password” and type in your email. If you haven’t received the password yet, please wait, the school will provide you with one when everything is the ready to go.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie